piątek, 2 sierpnia 2013

PIEROGI Z JAGODAMI :)

Do pierogów możemy użyć dowolnych owoców:) U mnie dzisiaj w wersji jagodowej ze śmietaną i cukrem.. :) Ciasto jest miękkie i delikatne. Ważne jest aby nie dodawać do niego jajek, które powodują, że ciasto twardnieje:) Porcja na ok 50 pierogów.


 
Ciasto:
0.5 kg przesianej mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju
0.5 szklanki bardzo ciepłej wody
1 szklanka  bardzo ciepłego mleka
szczypta soli

*szklanka= ok.200 ml

sobota, 30 marca 2013

ROLADA SCHABOWA Z ŻURAWINĄ I CHRZANEM

Rolada schabowa z żurawiną i chrzanem to jedno z najlepszych połączeń mięsa z owocami.... Z pewnością jest świetną odmianą tradycyjnego schabu np ze śliwką. Warto spróbować :)


SKŁADNIKI:
Przy większej ilości mięsa proporcjonalnie zwiększamy ilość składników:)
1 kg schabu bez kości
150-200 g surowego boczku
opakowanie przyprawy do pieczeni
1 cebula 
2 duże ząbki czosnku
100 g suszonej żurawiny
garść natki pietruszki
2 łyżki chrzanu

WYKONANIE:
Schab rozkroić z boku w połowie lub 1/3 grubości jeżeli jest gruby (ze środkowej części) tak, aby nie przeciąć mięsa do końca. Rozłożyć je na jeden cieńszy płat Rozbić równomiernie mięso tak aby kształtem
przypominało prostokąt. Dokładnie natrzeć przyprawą i zostawić na kilka godzin w lodówce w foliowej torbie. 
Kawałeczek boczku ok 5 g pokroić w kostkę i usmażyć na patelni z cebulą. Po chwili dodać posiekany czosnek,natkę oraz żurawinę z chrzanem. Poddusić, wystudzić i układać na płacie schabu. Zwinąć roladę wzdłuż dłuższego boku. 
Pozostały boczek pokroić wzdłuż na cieniutkie plastry i obłożyć nim wierzch rolady tak aby zachodziły na siebie.
Zawiązać roladę bawełnianą nicią. Piec w brytfance lub naczyniu żaroodpornym w zależności od wagi 1 kg mięsa = 1 godzina pieczenia. Gdyby boczek za bardzo się rumienił zakryć wierzch rolady folią aluminiową.

MIGDAŁOWIEC

Piekąc migdałowca z tego przepisu nie pobrudzimy ani jednej szklanki. Ekspresowe, tanie i pyszne ciasto :)

SKŁADNIKI (tortownica 24 cm):

Ciasto:
200 ml śmietany 30% w kubku
2/3 kubka cukru (kubka po śmietanie)
4 duże jaja
2 kubki mąki (kubki po śmietanie)
1 cały proszek do pieczenia
buteleczka (10g) olejku migdałowego
 
Polewa:
75-80 g masła 
1 cukier waniliowy
5-6 kostek mlecznej czekolady
2 łyżki mleka
1 czubata łyżka cukru
100 g płatków migdałowych

WYKONANIE:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać razem. Wylać na tortownicę i piec 20-25 minut w temperaturze
175 st C aż się zrumieni. 
Składniki polewy zagotować krótko i przełożyć na podpieczone ciasto. Zaczynać wykładać masę od boków ciasta a nie od środka gdyż może się zapaść :) Piec kolejne 10 do 15 minut. Gotowe :)

piątek, 8 marca 2013

DUSZONE ŻEBERKA Z MIODEM I PIECZARKAMI

Absolutnie niedietetyczne, absolutnie pyszne:) Tak właśnie można opisać duszone żeberka z miodem i pieczarkami:)

SKŁADNIKI:
1 kg mięsnych żeberek
2 łyżki dobrego miodu
1 opakowanie przyprawy do żeberek
kilka łyżek oleju lub smalcu
łyżka mąki ziemniaczanej 
30 dkg pieczarek
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
szklanka bulionu
 sól,pieprz

WYKONANIE:
Żeberka podzielić na mniejsze porcje - takie na jedną kostkę. Mocno oblepić mieszanką z miodu przyprawy i czosnku. Zostawić na całą noc w lodówce. Następnego dnia na mocno rozgrzanym oleju lub smalcu obsmażyć na rumiano partiami żeberka i przełożyć do garnka. Udusić pieczarki z cebulą na tym samym tłuszczu, odsączyć i przełożyć do mięsa.  Podlać szklanką bulionu. Dusić w szybkowarze 30-40 minut lub w garnku do miękkości. Jeśli dusimy w garnku uzupełniamy płyn w miarę odparowywania. Gdy żeberka będą już miękkie dodajemy sól i pieprz do smaku oraz podbijamy sos łyżką rozmieszanej z wodą mąki ziemniaczanej i zagotowujemy. Podawać posypane pietruszką.

czwartek, 21 lutego 2013

DOMOWY SER ŻÓŁTY

W zasadzie nie jest to typowy żółty ser a raczej ser smażony.  Świetnie się roztapia i jest o wiele mniej kaloryczny od tradycyjnego sera, więc zadowoli osoby na diecie (bez dodatku masła). Coś fajnego również dla tych, którzy chcą wiedzieć co jedzą - bez dodatku chemii..:)


SKŁADNIKI:
1 kg sera białego półtłustego
1 litr mleka
2 rozmącone jajka - najlepiej wiejskie
7 dkg rozpuszczonego masła
1 płaska łyżeczka sody
 1 łyżeczka soli - wg gustu
troszkę wegety
+ ulubione dodatki - u mnie: zioła prowansalskie i szczypta kurkumy dla koloru

WYKONANIE:
Do zagotowanego mleka dodać ser i  gotować przez 20-25 minut często mieszając aby się nie przypalił, następnie odcedzić lecz nie wyciskać. Ser ma być wilgotny.
Dodać jajko, sól, masło i przyprawy. Następnie dołożyć sodę. Można smażyć na teflonie lecz ja polecam ugniatać łyżką przez 15 minut w kąpieli wodnej (mniejszy garnek włożyć w większy wypełniony wrzątkiem) wtedy jest mniejsze ryzyko przypalenia. Kiedy ser ma konsystencję gęstej masy budyniowej przekładamy do pojemnika lub do obciętej plastikowej butelki i mocno ugniatamy.Kiedy wystygnie wyjąć z formy i szczelnie zawinąć folią spożywczą aby nie wysychał. Gotowy do jedzenia po kilku-kilkunastu godzinach. Smacznego..:)

sobota, 9 lutego 2013

CYTRYNOWY ŁOSOŚ W SOSIE ŚMIETANOWO-PIETRUSZKOWYM

Cytrynowy łosoś w sosie śmietanowo-pietruszkowym to ekspresowe i pyszne danie. Polecam je każdemu - smak jest niepowtarzalny...:)

SKŁADNIKI:
400 gr fileta z łososia
200 ml śmietany 18%
pęczek świeżej pietruszki
2 ząbki czosnku
sok z połowy cytryny
sól 
pieprz ziołowy
2 łyżki masła

WYKONANIE:
Fileta oczyścić i natrzeć sokiem z cytryny oraz ziołami. Odstawić na kilka godzin do lodówki. Następnie na patelni dobrze rozgrzać masło i usmażyć łososia z obu stron na delikatnie złoty kolor dodając czosnek, śmietanę i posiekaną pietruszkę. Należy pamiętać aby smażenie zawsze zaczynać od strony skóry. Dusić pod przykryciem na małym ogniu ok 10 minut. Można minimalnie podlać białym wytrawnym winem gdyby sos za bardzo zgęstniał. Przed podaniem udekorować świeżą pietruszką. Gotowe:)

poniedziałek, 4 lutego 2013

KURCZAK PIECZONY NA BUTELCE PIWA Z PÓŁKSIĘŻYCAMI ZIEMNIACZANYMI W KURKUMIE I ROZMARYNIE

Kurczak pieczony na butelce piwa jest idealnie soczysty i ma złocistą chrupiącą skórką.Smakuje zupełnie jak z rożna. Półksiężyce ziemniaczane pieką się razem z nim i są świetnym dodatkiem. Kurkumie i rozmarynowi zawdzięczają piękny kolor i aromat...:) Zasada pieczenia kurczaka jest bardzo prosta 1 godzina pieczenia na 1 kilogram mięsa.

SKŁADNIKI:
kurczak ok 1.5 kg
piwo o pojemności 0.33 lub w innej niskiej butelce
przyprawa do kurczaka
kilka łyżek oliwy
łyżeczka kurkumy
łyżeczka ostrej papryki
2 szczypty suszonego rozmarynu
ok 70 dkg ziemniaków

WYKONANIE:
Kurczaka umyć i natrzeć przyprawą do kurczaka w środku i na zewnątrz. Zostawić w lodówce najlepiej na 24 godziny a przynajmniej na całą noc. Następnie butelkę dokładnie wymyć w ciepłej wodzie aby pozbyć się etykiet. Odlać 1/3 piwa i dolać w to miejsce wody. Posadzić kurczaka na butelce i umieścić go w dolnej części naczynia żaroodpornego. Gdyby piwo nie chciało się pienić dodać szczyptę soli. Piec w zależności od wagi 1 kg- 1 h. Ja piekłam swojego kurczaka 1.5 godziny podlewając co jakiś czas powstałym sosem (nie za często gdyż wyciekające piwo będzie również po nim spływać). Po ok połowie czasu dołożyłam na blachę ziemniaki przygotowane następująco: obrane, pokrojone w łódeczki polać oliwą wymieszaną z kurkumą, papryką i rozmarynem, mieszać co jakiś czas aby się nie przypaliły. Po tym czasie mamy gotowe danie:)

czwartek, 31 stycznia 2013

PIZZA NA PUSZYSTYM CIEŚCIE

Pizza dla zwolenników puszystego ciasta. Jeżeli chcemy aby była bardziej chrupiąca podsypujemy kaszą manną..:)

SKŁADNIKI:
1 kg mąki typ 450
6 dkg drożdży
szklanka mleka
szklanka wody gazowanej
3 duże jajka
pół szklanki oleju
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

WYKONANIE:
Z drożdży, cukru, kilku łyżek mąki i połowy szklanki ciepłego lecz nie gorącego mleka mleka zrobić zaczyn. Odstawić na ok 15 minut w ciepłym miejscu. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wyrobić. Odstawić na ok 1 godzinę aby ciasto podwoiło objętość.  Po tym czasie wyrobić gładkie ciasto w razie potrzeby podsypywać mąką. Podzielić je na 2 części. Rozwałkować dodać sos i ulubione składniki. Piec w 200 st C ok 20 minut do zrumienienia spodu.

sobota, 26 stycznia 2013

KEBAB W PICIE

Kebab z mięsa wieprzowego z przyprawą do gyrosa:) Ulubione warzywa i sosy z kilku postów niżej... 
Gwarantuję, że ten kebab przebija wszystkie w mieście.. :) Cały sekret w PICIE.. :)

SKŁADNIKI:
2 szklanki mąki typ 450
pół szklanki mleka
pół szklanki wody
7 g suszonych drożdży
1 łyżeczka soli
szczypta cukru
2 łyżki oliwy

WYKONANIE:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i odstawić na ok 2 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie zagnieść ciasto aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Uformować 6 kulek i odstawić na 30 minut do wyrośnięcia. Rozwałkować i smażyć na bardzo rozgrzanej suchej patelni przez 15 sekund, odwrócić na drugą stronę - piec 2 minuty, przewrócić ponownie i piec również 2 minuty. Pity pięknie puchną tworząc głębokie kieszenie. Pychota... :)

Faszerować dowolnym mięsem i ulubionymi warzywami:)





NIE MOGŁAM SIĘ POWSTRZYMAĆ - WSZYSTKO SIĘ ZGADZA HAHAHA ;D



wtorek, 22 stycznia 2013

BITKI W SOSIE Z CZERWONĄ CEBULĄ NA PUREE ZIEMNIACZANYM i SURÓWKĄ KRESOWĄ :)

Bitki w sosie z czerwoną cebulą ekspresowo przyrządza się w szybkowarze. Puree wymaga zaledwie dodania kilku prostych składników aby zamienić zwykłe ziemniaki w pyszne ziemniaki :) Sałatka kresowa czeka w spiżarni aby podać ją do obiadu.. Szybko i smacznie...:)

BITKI:
0.5 kg mięsa z szynki wieprzowej
1 duża cebula
kilka gałązek pietruszki
10 dkg pieczarek
łyżka mąki
2 łyżki oleju
sól
pieprz
liść laurowy 
ziele angielskie.

Mięso pokroić na kotlety i rozbić. Obsmażyć na gorącym oleju na rumiano i przełożyć do szybkowara. Na tym samym oleju usmażyć cebulę dodając pieczarki i przyprawy. Dodać do mięsa. Zalać szklanką wody i dusić ok 20 minut. Po tym czasie wyjąć mięso z sosu, dodać łyżkę mąki i posiekaną pietruszkę. Zmiksować, zagotować, przełożyć mięso do sosu.  

PUREE:

1 kg ziemniaków
cebula (moja wersja bez cebuli)
łyżeczka soli
2 łyżki masła
niecała szklanka mleka

Ziemniaki obrać, umyć i ugotować w osolonej wodzie. Cebule pokroić i zarumienić na patelni. Mleko ugotować. Ugotowane ziemniaki odcedzić, odparować i przepuścić przez prasę, dodać masło, cebulę i ugotowane mleko. Ucierać do otrzymania puszystej masy.

SURÓWKA KRESOWA:
(jest to surówka robiona do słoików na zimę dlatego takie ilości składników)

- 6 kg buraków,
- 1 kg papryki,
- 1 kg cebuli,
- liść laurowy (2-3),
- ziele angielskie,
- pieprz czarny mielony


na zalewę: 
1-1.5 szklanki octu, 2 łyżki soli, 1/2 litra wody, 1 szklanka oleju, 1,5 szklanki cukru.

Buraki ugotować w łupinach, wystudzić, obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.Paprykę pokroić na drobne paseczki .Cebulę drobno pokroić w kostkę.Z wody i octu z dodatkiem oleju,cukru,soli,pieprzu i liści laurowych ugotować zalewę. Do gotującej się zalewy wrzucić cebule oraz paprykę i gotować ok 10 minut.Potem dodać przygotowane buraczki i mieszając od czasu do czasu  gotować jeszcze 10 minut. Gorącą sałatkę przełożyć do słoików, dokładnie zakręcić i odkładać wieczkiem do dołu. Przekręcić kiedy wystygną.





sobota, 19 stycznia 2013

DROŻDŻOWE ROGALE FASZEROWANE SZYNKĄ, SEREM I DUSZONYMI PIECZARKAMI

Drożdżowe rogale z szynką, serem i pieczarkami są delikatne i puszyste. Ciasto zawsze dzielę na dwie części i jedną z nich zamrażam. Dodając do ciasta pół szklanki cukru i kilka kropli aromatu możemy zrobić rogale na słodko.. :)

SKŁADNIKI:
1 kg mąki typ 450
6 dkg drożdży
szklanka mleka
szklanka wody gazowanej
3 duże jajka
pół szklanki oleju
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

WYKONANIE:
Z drożdży, cukru, kilku łyżek mąki i połowy szklanki ciepłego lecz nie gorącego mleka mleka zrobić zaczyn. Odstawić na ok 15 minut w ciepłym miejscu. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wyrobić. Odstawić na ok 1 godzinę aby ciasto podwoiło objętość.  Po tym czasie wyrobić gładkie ciasto w razie potrzeby podsypywać mąką. Podzielić je na 2 części. Jedną zamrozić, drugą ponownie podzielić na 2 części i każdą z nich rozwałkować jak na pizzę. Podzielić na 4 trójkąty i odrobinę rozciągnąć wzdłuż. Położyć szynkę, ser i uduszone z cebulą pieczarki na najgrubszej części trójkąta. Zawijać od najgrubszej części do najcieńszej i wygiąć rogi w kształt litery "C". Zostawić na 30 minut do wyrośnięcia, posmarować rozkłóconym jajkiem z odrobiną mleka i posypać sezamem. Piec ok 20 minut w 180 stopniach sprawdzając czy nie przypiekły się za bardzo.

środa, 16 stycznia 2013

ROSÓŁ NA OSTRRRO Z CHILI, IMBIREM I... WERMUTEM

Rosół na ostro z chili, imbirem i wermutem może początkowo zadziwiać ale naprawdę warto chociaż raz go przygotować. Polecam osobom lubiącym pikantną kuchnie - kilka prostych dodatków nadaje niepowtarzalny i zupełnie inny smak  :) Warto!!!

SKŁADNIKI(na rosół podstawowy):
-1 kura rosołowa
-4 marchwie
-2 pietruszki
-pół selera
-2 cebule
-kawałek pora
-3 ząbki czosnku
-4 liście laurowe
-4 ziela angielskie
-4 goździki
-10 ziaren pieprzu
-1.5 łyżeczki soli
-2 litry wody źródlanej

WYKONANIE:
Kurę rozdzielamy i dokładnie myjemy. Zalewamy zimną wodą, odszumowujemy, dodajemy opaloną cebulę z łupinką dla ładnego koloru oraz warzywa  i przyprawy. Gotujemy na małym ogniu ok 2-3 godzin lub w szybkowarze ok 30 minut.

SKŁADNIKI na rosół na ostro:
-1 litr rosołu
-100 ml wermutu
-1 papryczka chili
-4 cm świeżego imbiru
-opcjonalnie łyżka sosu rybnego.

WYKONANIE rosołu na ostro:
Pokrój drobno chili i imbir, wlej wermut i gotuj ok 10 minut. Pod koniec gotowania dodajemy sos rybny. 

SAŁATKA MAKARONOWA Z SZYNKĄ I OGÓRKIEM

Bardzo szybka i bardzo smaczna sałatka makaronowa z szynką i ogórkiem:)

SKŁADNIKI:
-35 dkg szynki konserowej
-pół słoika ogórków konserwowych
-pół puszki kukurydzy
-kilka czarnych oliwek
-pół paczki makaronu gwiazdki
-1 czerwona cebula
-2 ząbki czosnku
-średni majonez  Kielecki (300 ml ew. więcej jeśli lubimy)
-śmietana 18% (ok pół opakowania)
-łyżka chrzanu
-łyżka musztardy
-ew. łyżka sosu chili

WYKONANIE:
Ugotować makaron uważając aby się nie rozgotował. Przelać zimną wodą. Poczekać aż ostygnie. Dodać posiekane drobno ogórki, cebulę oliwki, kukurydzę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Szynkę pokroić w plastry, a następnie w kostkę. Dodać do całości. Wymieszać razem majonez, śmietanę, sos chili, chrzan i musztardę. Złączyć składniki z sosem i pozostawić w lodówce do przegryzienia. Udekorować szczypiorkiem i kilkoma kroplami chili. :)

niedziela, 13 stycznia 2013

SCHAB W SOSIE ŚLIWKOWYM

Schab ze śliwką w sosie śliwkowym to idealne danie na niedzielny obiad. Może też posłużyć jako wędlina do chleba(już bez sosu). Przyrządzany w szybkowarze, więc zdrowo, smacznie i szybko. 


SKŁADNIKI:
-70 dkg schabu środkowego
-szklanka bulionu domowego lub z kostki
-100-150 g śliwek suszonych (kilka odłożyć do sosu)
-kilka łyżek oleju do marynaty i smażenia
-majeranek, pieprz ziołowy, czosnek granulowany, sól 
-liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach
-łyżeczka masła
-łyżeczka mąki ziemniaczanej


WYKONANIE:
Ostrym nożem zrobić otwór przez całą długość schabu i wsadzić w niego suszone śliwki.  Z oleju, majeranku, pieprzu ziołowego, czosnku granulowanego i soli zrobić marynatę i dobrze natrzeć nią mięso. Odstawić najlepiej na całą noc do lodówki. 
Następnego dnia schab obsmażyć z każdej strony na gorącym oleju, przełożyć do szybkowara, zalać gorącym bulionem, dodać liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach i śliwki. Dusić w szybkowarze 30 minut.
Po tym czasie wyjąć schab, NIE KROIĆ przez ok 10 minut aby soki nie wypłynęły z mięsa. Płyn, który pozostał w szybkowarze zblenderować (bez liścia i ziela) z dodatkiem masła i mąki ziemniaczanej. Doprowadzić do wrzenia i zdjąć z gazu. Polać mięso.
Jeśli zostanie nam porcja mięsa pokroić ją w plastry i przełożyć do sosu. Następnego dnia na małym ogniu odgrzać całość razem a schab będzie jeszcze smaczniejszy. Smacznego!:)

MOCNO CZEKOLADOWE CIASTO Z MROŻONYMI OWOCAMI I GALARETKĄ

Mocno czekoladowe lekkie ciasto z galaretką i mrożonymi owocami to idealny deser:) Mrożone owoce sprawiają że galaretka szybciej zastygnie a sok zostanie w środku czyniąc je soczystymi:) Rośnie bardzo duże, a jeśli jakoś uda nam się przetrzymać go do następnego dnia staje się wilgotne i dużo lepsze w smaku Ciasto naprawdę szybkie, niedrogie i przepyszne! Zdjęcie mówi samo za siebie :)

SKŁADNIKI(na dużą blachę):
100g gorzkiej czekolady
250 ml mleka
500g mąki pszennej
100 g kakao
1 - 1.5 czubatej łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 i 1/3 szklanki cukru
1 fiolka (5g) aromatu waniliowego
2 duże jajka
150 ml oleju 
250 g śmietany 12% lub 18%
ok 1 kg dowolnych mrożonych owoców
4 czerwone galaretki
1 litr wrzątku.

WYKONANIE:
W gorącym mleku podgrzewać czekoladę do momentu aż całkiem się rozpuści. Wystudzić
W osobnym naczyniu ubijać jajka. W połowie ubijania dodać cukier i aromat waniliowy. Ubić na jednolitą masę. Dodać śmietanę i olej. Zmiksować. Dodać wystudzone mleko z rozpuszczoną czekoladą. Zmiksować ponownie. Następnie wsypujemy suche składniki, tj mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sodę. Ubić krotko aby połączyć wszystkie składniki. Pieczemy od 25-30 minut w 175-180 st Celsjusza do tzw suchego patyczka.
Po upieczeniu ciasto przekładamy do góry nogami aby miało gładki wierzch. Na wystudzone układamy MROŻONE owoce letnie w moim przypadku maliny. Zalewamy tężejącą galaretką. Posypujemy gotową posypką czekoladową lub czekoladą startą na grubej tarce. Wstawiamy do lodówki, aż galaretka stężeje a owoce się rozmrożą. Nie pozostaje nic innego jak życzyć smacznego!:)

W tym wykonaniu dodałam tylko dwie galaretki, ale dla lepszego efektu polecam tak jak w przepisie użyć czterech. :)

wtorek, 8 stycznia 2013

FLACZKI :)

Flaczki - albo je polubisz, albo znienawidzisz. Ja osobiście przepadam za nimi, ale tylko takimi prawdziwymi:) Nie lubię gotowców typu "Flaczki w rosole". Lepiej poświęcić chwilę i cieszyć się genialnym smakiem domowych flaczków:)

SKŁADNIKI:
90 dkg gotowanych flaczków wołowych
włoszczyzna
2 litry bulionu domowego lub z kostki (wołowy)
spora cebula
2 ząbki czosnku
masło do zasmażki (2-3 łyżki)
mąka do zasmażki (2-3 łyżki)
mąka ziemniaczana (ok 2 łyżek)
sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek(dużo), pieprz ziołowy, gałka muszkatołowa, papryka ostra i słodka.

WYKONANIE:
Flaczki dokładnie wypłukać w zimnej wodzie. Zalać wrzątkiem i obgotować ok 5 minut. Przepłukać i zalać ponownie wrzącym bulionem . Nie solić. Dodać włoszczyznę, ziele, liść,czosnek i gotować ok 1 godziny.
Wyjąć włoszczyznę. Marchewkę posiekać w kostkę i dodać spowrotem do flaczków. Na patelni podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę na maśle. Dodać zwykłej mąki i zrobić jasną zasmażkę. Rozprowadzić rosołem spod flaczków i przelać do garnka w którym gotują się flaczki. Dodać sól i  wszystkie przyprawy, majeranek dokładnie rozetrzetrzeć w dłoniach aby wydobyć głębszy aromat. Dodać mąkę ziemniaczaną rozmieszaną z niewielką ilością wody. Pogotować ok 20 minut i podawać na stół. Chleb sprawdzi się idealnie w charakterze dodatku do pysznych, domowych, polskich flaczków :)

poniedziałek, 7 stycznia 2013

PRAWDZIWA ZUPA POMIDOROWA

Prawdziwa zupa pomidorowa.. :) 
Ze słodkich pomidorów smażonych na maśle, zaciągnięta śmietaną... Jedna z moich ulubionych zup. Warto poświęcić chwilę na jej przygotowanie. Jest rewelacyjna :)

Przygotowujemy bulion z kości schabowych i włoszczyzny. W tym samym czasie na maśle prażymy sparzone wcześniej i obrane ze skórki pomidory. Mogą być z puszki ale najlepsze są świeże lub przetwory własnej produkcji:)  Dodajemy czosnek, cukier do smaku (ok 1 łyżki) oraz śmietanę, dusimy chwilkę i przelewamy do bulionu. Posolić i popieprzyć do smaku. Następnie zblenderować całość. Posypać świeżą natką pietruszki. Dodać marchewkę z bulionu pokrojoną w kostkę. Podawać z ulubionym makaronem i rozkoszować się smakiem prawdziwej pomidorówki:)

GALARETKA Z BUDYNIEM I BITĄ ŚMIETANĄ :)

Najprostsze połączenia są najlepsze:) i z tym się zgodzę w 100%

 To najlepszy przykład :)

SKŁADNIKI:
2 galaretki o różnych kolorach
2 budynie - jasny i ciemny
bita śmietana (najlepiej prawdziwa, nie gotowiec)
ulubione owoce
czekolada

WYKONANIE:
Galaretki i budynie przyrządzić według przepisu na opakowaniu. Ja użyłam galaretek szybko tężejących. Sprawdzają się idealnie. Do pucharka nalać galaretkę, odczekać chwilkę aż zetnie się od góry, nałożyć budyń, kolejną galaretkę, kolejny budyń. Szprycą wycisnąć bitą śmietanę. Ułożyć owoce. Zetrzeć czekoladę. Gotowe:) Nic prostszego a efekt końcowy naprawdę zadowalający :)

sobota, 5 stycznia 2013

FILET Z KURCZAKA PANIEROWANY PŁATKAMI I SEZAMEM Z BANANOWĄ NIESPODZIANKĄ

Długo zastanawiałam się nad tym połączeniem, ale kiedy po raz pierwszy raz spróbowałam tego dania rozwiało ono moje wszelkie wątpliwości. Delikatny kurczak z soczystym słodkim bananem smażonym na maśle a wszystko to w chrupiącej panierce... Palce lizać :)

SKŁADNIKI:
filet z kurczaka (1 na osobę)
dojrzały banan (1/2 na fileta)
masło do banana
olej do smażenia
płatki kukurydziane i sezam do panierki

PRZEPIS:
Fileta z kurczaka rozbić. Oprószyć solą, pieprzem imbirem i curry. Zostawić w lodówce na ok pół godziny. W tym czasie na patelni rozgrzać masło. Usmażyć na nim połówki dojrzałych bananów. Na filetach wylać troszkę wystudzonego masła, na którym smażyły się banany. Posypać żółtym serem. Ułożyć ćwiartki lub połówki bananów (w zależności od wielkości fileta) na rozbitej piersi. Zawinąć jak dewolaja. Płatki kukurydziane zmielić blenderem lub pokruszyć, dodać ziarna sezamu. Ruloniki panierować w mące, jajku i panierce z płatków i sezamu. Smażyć w głębokim oleju do uzyskania złocistego koloru. Po wyjęciu posypać startym żółtym serem. Można przekroić, tak jak ja, na pół i  na patelni delikatnie przyrumienić bok dewolaja chociaż nie jest to konieczne:) Podawać z frytkami lub ziemniakami i surówką:)

KREM Z DYNI Z ROZGRZEWAJĄCYM IMBIREM

Idealna zupa na jesienną niepogodę. Rozgrzewająca, aksamitna z ostrzejszą nutą imbiru:) Pyszny krem z dyni :)

Około 2 kg dyni wydrążyć z pestek i obrać ze skórki.
Na maśle podsmażyć pokrojoną dużą cebulę, 1 marchewkę, 2 ziemniaki i dynię w kostkę.
Zalać bulionem ( może być z kostki ale najlepszy byłby domowy) do wysokości warzyw.
Rozgotować. Dodać 1-2 ząbki czosnku, 4 cm świeżego startego imbiru, sól i pieprz do smaku oraz serek topiony śmietankowy. Zblenderować. Zagotować. Podawać z grzankami i świeżą natką kolendry. Polecam!!! Ciężko jej się oprzeć :)

SOS CZOSNKOWY I SOS CHILI DO PIZZY, KEBABA, KANAPEK

SOS CZOSNKOWY
 - w zasadzie to czosnkowo-ziołowy, który najbardziej przypadł mi do gustu. Podaję w składnikach na większą porcję, gdyż u mnie znika bardzo szybko. Idealny do pizzy, kanapek wędlin jak i wielu innych:)

500 ml majonezu Kieleckiego lub własnego domowego
opakowanie (100ml) śmietany 18%
1.5 łyżki czosnku w proszku lub kilka ząbków spraskowanego czosnku ( w zależności od upodobań -dodawać stopniowo)
3 łyżki cukru
4 łyżki ziół prowansalskich - sparzyć i odcedzić, zimne dodać do sosu

SOS CHILI:

Kilka papryczek chili umyć pokroić drobno i wraz z nasionkami( bez gniazd nasiennych) podsmażyć na oliwie (sporo), dodać sól. Pozostawić do ostygnięcia. W takiej formie dodaję go do domowego kebaba. Jeśli chcę uzyskać łagodniejszą wersję np do pizzy łączę go po ostygnięciu z sosem czosnkowym. Jak dla mnie najlepszy sos do pizzy. Ketchupu nie dodaję do niej już w ogóle. Naprawdę warto spróbować:)

PIZZA NA CHRUPIĄCYM CIEŚCIE Z OPIEŃKAMI I CZERWONĄ CEBULĄ

Na samym początku muszę przeprosić za kiepską jakość zdjęć:) W najbliższym czasie postaram się to zmienić:) Tymczasem na rozgrzewkę przepis na moją ulubioną pizzę. Chrupiący spód, moc dodatków... Najlepsza pizza w mieście :)

CIASTO(na dwa spody):
0.5 kg mąki - najlepsza będzie typu 450
30-40 g drożdży świeżych lub 10 g suszonych
250 ml ciepłej wody (może być gazowana-wtedy ciasto jest bardziej puszyste, może być też z domieszką mleka)
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka oliwy lub oleju
1,5 płaskiej łyżeczki soli

PRZYGOTOWANIE:
Z 1-2 łyżek mąki, drożdży, cukru i odrobiny mleka przygotować zaczyn. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok 30 min.  Po tym czasie dodać pozostałe składniki, wyrobić i pozostawić na najlepiej przynajmniej 2 godziny do wyrośnięcia. Podzielić na 2 częsci. Każdą z nich rozwałkować i przełożyć do formy lub wyłożyć na blachę do pieczenia. Ponakłuwać widelcem. Aby ciasto było bardziej chrupkie polecam podsypać je kaszą manną zamiast mąką:) Posmarować sosem pomidorowym. Ułożyć składniki. Piec ok 12 -15 minut w 220 st C na samym dole piekarnika.

SOS BAZOWY:
Mały słoiczek koncentratu pomidorowego - najlepiej Pudliszki
kilka łyżek oliwy
kilka łyżek wody
płaska łyżeczka ziół prowansalskich
2 ząbki rozgniecionego i posiekanego czosnku.

Wszystko połączyć ze sobą aby uzyskać niezbyt gęstą konsystencję, Odstawić na 15 minut do przegryzienia. Smarować ciasto. Następnie układać ulubione składniki.
W moim przypadku były to w kolejności: podduszone opieńki, ser żółty mieszany,szynka, pomidor, ogórek kiszony, papryka konserwowa i czerwona cebula.
 Podawać z sosami lub keczupem. Ale o tym w następnym poście:)

Gwarantuje, że ta domowa pizza jest o niebo lepsza od tych z restauracji.

A tutaj druga wersja z salami:

Witam!

Witam!
Wbrew pozorom blog będzie zawierał przepisy zarówno tradycyjne - wprost z babcinego zeszytu, jak i całkiem nowoczesne. Ze swojej strony mogę zagwarantować, że są to przepisy sprawdzone i udadzą się każdemu:) Wystarczy odrobina chęci:) Mam nadzieję, że w miarę czasu blog będzie się rozrastał o kolejne nowoczesno-tradycyjne przepisy, które zadowolą każdego:) Z założenia ma być smacznie, niedrogo i domowo :)